Gry w kampanii? Politycy odkrywają nowe terytoria

Myślałeś, że polityk na Tik Toku jest nowoczesny? Podczas francuskiej kampanii prezydenckiej hitem okazała się platforma streamingowa Twitch. Ale to nie od Francuzów będziemy się jej uczyć


Kandydat na prezydenta Francji Jean-Luc Mélenchon ma na Twitchu ponad 100 tysięcy followersów – i to oczywiście nie przypadek, bo Twitch jest popularny wśród najmłodszych wyborców, a do tej grupy wiekowej zwracał się on w pierwszej kolejności.

Z platformy korzystał w kampanii także Eric Zemmanour – on z kolei chciał z jej pomocą przyciągnąć młodych prawicowców. Na Twitchu mogliśmy już wcześniej oglądać premiera Francji Jeana Castexa i byłego przywódcę francuskich socjalistów i byłego prezydenta François Hollande (wywiad, który przeprowadził z nim rok temu dziennikarz Samuel Etienne obejrzało na żywo 80 tysięcy osób). Była tam też steramowana debata między Marine Le Pen i Emmanuelem Macronem.

Twitch podbija sztaby wyborcze i coraz więcej na nim polityków – mam wrażenie, że często nieco pogubionych.

Właśnie dlatego dziś przypomnimy jak przed wyborami prezydenckimi w 2020 roku platformę wykorzystała demokratyczna kongresmenka z Nowego Jorku Alexandria Ocasio-Cortez – bo jej występ na Twitchu był modelowy.

Autentyczna Oszustka Cortez

Streamowana na Twitchu gra „Among us” jest nie tylko niezwykle popularna, ale jest też doskonałą metaforą polityki. Celem grupy jest znalezienie Oszusta – sabotażysty, który utrudnia im wspólne naprawianie statku kosmicznego. Gracze wykonują przypisane im zadania i co jakiś czas w dyskusjach usiłują wykryć intruza. Kłamstwa są częścią gry, podobnie jak wchodzenie w rolę „jednego z nas”. Potem następuje głosowanie. Kto będzie najbardziej podejrzany dostanie najwięcej głosów i opuści grę.

Jak w „Amnog us” sprawdziła się Ocasio-Cortez miało okazję przekonać się prawie 440 tysięcy uczestników streamu i ponad pięć milionów osób, które obejrzały nagranie po jego zakończeniu.

Przeciętny „twitcher” to członek Generacji Z, a więc najmłodszy wyborca do 24 roku życia. To grupa, z którą politycy męczą się najbardziej, bo po pierwsze, polityka zupełnie ich nie interesuje, po drugie, dużo trudniej oszukać ich klasycznymi PR trickami. Gracze to z kolei grupa, z którą gorzej idzie Demokratom, bo wirtualną przestrzenią dominują zachowania kojarzone raczej z prawicą jak chociażby przemoc czy seksizm.

Dlaczego więc Ocasio-Cortez udało się podbić serca użytkowników Twitcha?

  • Wie do czego służy Twitch: Warto przypomnieć, że jest to przede wszystkim platforma gamingowa i polityka niekoniecznie powinna się na niej pojawiać bezpośrednio. To nie miejsce na debaty, mowy i wywiady. Jeśli chcesz robić kampanię na Twitchu musisz zaakceptować jego reguły. AOC nie była pierwszym amerykańskim politykiem na Twitchu, bo prezentował się na nim już Bernie Sanders, a swój kanał miał i Donald Trump i Joe Biden. Oni jednak skupili się na transmisji spotkań i wieców, podczas gdy AOC dała użytkownikom platformy to, czego na niej szukają – czystą rozrywkę.
  • Naturalność: Ocasio-Cortez autentycznie żyje tym co dzieje się na ekranie. Nie kryje emocji, zasłania oczy, wykrzykuje „Och” i „O mój Boże”, z trudem powstrzymuje się przed zdemaskowaniem samej siebie (właśnie ona była Oszustem). Nie więc ma w sobie nic ze standardowego sztywnego polityka.
  • Autentyczność: Ocasio-Cortez nie jest nowa w cyberprzestrzeni (ma tu nawet rozpoznawalny nick AOC). Live’y i relacje na Instagramie są częścią jej codziennej strategii komunikacyjnej. Zna język generacji, z którą rozmawia, no i sama jest graczem. AOC nie jest więc internetowym „turystą” z ukrytym celem.
  • Nie wygłasza kazań: Wszyscy wiemy, że celem AOC była kampania GOVT (get out the vote) na rzecz Joe Bidena, a jednak w czasie streamingu nawiązania do wyborów są rzadkie i spontaniczne. Ot, tu i tam AOC wspomina o głosowaniu luźnym, niekiedy żartobliwym tonem. I tyle.

Czy osiągnęła cel? Cóż, Joe Biden wygrał w 2020 głosami właśnie najmłodszych wyborców, najwyraźniej więc granie nie było (jak stwierdzili liczni koledzy AOC z Kongresu) tylko stratą czasu.

Zresztą oceńcie sami:


Chcesz być na bieżąco? Zostaw nam swój mail!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: