4 przykazania Mélenchona, czyli dlaczego młodzi Francuzi wybrali siedemdziesięciolatka

Gdyby we francuskich wyborach prezydenckich wzięli udział tylko młodzi ludzie, wygrałby je siedemdziesięcioletni Jean-Luc Mélenchon. Sprawdzamy dlaczego


Media nazywają Jean-Luca Mélenchona francuską odpowiedzią na byłego lidera brytyjskich laburzystów, Jeremiego Corbyna.

To duże uproszczenie.

Tak, Mélenchon jest politykiem skrajnie lewicowym (i co ciekawe, wyjąwszy kwestie światopoglądowe, bliżej mu do Marine Le Pen niż do Emmanuela Macrona) i dość już wiekowym (w zeszłym roku skończył 70 lat). W przeciwieństwie do wiecznego przegranego Corbyna, w pierwszej turze wyborów prezydenckich udało mu się jednak zdobyć poparcie aż 22 procent wyborców i tylko 400 tysięcy głosów dzieliło go od drugiej tury.

Wyborcy Mélechona to przede wszystkim najmłodsze pokolenia. Głosowało na niego aż 31 procent Francuzów młodszych niż 24 lata i 34 procent w przedziale wiekowym od 25 do 34 roku życia.

Jak Mélenchonowi udało się ich przyciągnąć?

4 zasady, którymi kierował się w kampanii.

  • Daj młodym kogoś, z kim będą się mogli utożsamić

Przede wszystkim, Jean-Luc Mélenchon zrozumiał problemy i największe lęki młodych ludzi – poradził sobie też z ich właściwą prezentacją.

O sobie i o swoich poglądach kandydat wypowiedział się w tylko jednym spocie wyborczym – we wszystkich innych głos oddał przedstawicielom młodych, a więc osobom, z którymi ich rówieśnicy mogli się łatwo utożsamić.

Takie zastosowanie rzeczników sprawiło, że wiek Mélenchona nie stał się czynnikiem alienującym go od młodych wyborców (podobną formułę na sukces między młodymi zastosował już wcześniej Bernie Sanders). W końcu to nie jakiś staruszek powiedział ci „głosuj na mnie”, a człowiek taki jak ty wyjaśnił, dlaczego zagłosuje właśnie na rzeczonego staruszka.

Jest tu, między innymi, świetny spot z młodym mężczyzną rozwożącym jedzenie na rowerze, który opowiada o wysokich cenach produktów spożywczych.

Są też spoty o problemach mieszkaniowych, kulturze, czy systemie zdrowotnym.

  • Mów tak, żeby chcieli cię słuchać

Ze wszystkich kandydatów w tegorocznych wyborach prezydenckich, chyba tylko Mélenchon uniknął komunałów o miłości do Republiki i politycznej nowomowy.

Nawet przegrywając, Mélenchon umiał porwać tłum i wysłać jasny komunikat o tym, że „walka trwa”.

Znajomość francuskiego nie jest potrzebna, żeby poczuć energię mówcy.

  • Zdobądź poparcie osób, którym wierzą

Raperka Davinhor Pacman, komik Akim Omiri, posiadająca ponad 2 miliony followersów na Instagramie Alix: to tylko kilka przykładów idoli młodego pokolenia, którzy otwarcie poparli Mélenchona w trakcie kampanii wyborczej.

Foto: Facebook

W grupie osób wspierających kandydata pojawiło się też sporo influencerów z mniejszymi zasięgami – powoli mikroinfluencerzy stają się dominującym trendem w kampaniach wyborczych, jako ci najbardziej autentyczni i posiadający największy realny wpływ na swoją społeczność.

  • Nie wystarczy być w social media – bądź tam, gdzie są młodzi

Od 1 stycznia do 28 marca to właśnie Mélenchon najczęściej korzystał z kanałów komunikacji popularnych wśród młodych ludzi: YouTuba i Twitcha. Wypowiadał się w nich w sumie prawie 19 godzin.

Co ciekawe, Mélenchon był prekursorem wykorzystania platformy gamingowej Twitch we francuskiej polityce – jest na niej aktywny od stycznia 2020 roku (punkt za myślenie startegiczne). To jeszcze jedna nowinka wyborcza, która trafiła do Europy z USA (korzystali z niej Bernie Sanders, Donald Trump, a Alexandria Ocasio Cortez odwaliła na Twitchu kawał dobrej roboty dla Joe Bidena) i która pewnie podczas następnych wyborów prezydenckich zawita też do Polski.

Na koniec kampanii Mélenchon zaoferował młodym nie nudny wiec wyborczy, a całodzienny stream #Melenchon2eTour na Twitchu, YouTubie, Instagramie i Facebooku, z udziałem polityków i gwiazd go wspierających.

Foto: Facebook

W ogóle to nawet tradycyjne wiece Mélenchon umiał ubarwić nowinkami technologicznymi i tak 5 kwietnia pojawił się jednocześnie w 12 francuskich miastach: w Lille osobiście, w 11 pozostałych jako hologram.

Foto: Facebook

One thought on “4 przykazania Mélenchona, czyli dlaczego młodzi Francuzi wybrali siedemdziesięciolatka

  1. Wszystko ładnie do chwili kiedy człowiek nie zacznie czytać co realnie do zaoferowania ma ten starszy pan. I w tym momencie porównania do Sandersa idą pa, pa. Właściwie ta próba restytucji IV republiki z wszystkimi jej wadami i ochrzczenie jej VI byłaby nawet zabawna gdyby nie niosła za sobą łatwych do przewidzenia konsekwencji. Macron z wszystkimi jego wadami adresuje realne problemy (kwestia reformy emerytalnej wymagała sporej politycznej odwagi a jej pchanie w kampanii cóż z mojej strony podziw, tego nawet Putin nie robił). Formuła Mélenchon’a zahibernowała by francuski niewydajny i mało innowacyjny system społeczny na całe pokolenia.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: