Autoironia: mały, ale efektowny trick serbskiego prezydenta

Prezydent Serbii Aleksandar Vučić w czasie minionej kampanii wyborczej wyskakiwał z lodówki – dosłownie


Znacie to uczucie, kiedy w trakcie kampanii wyborczej politycy nie dają wam spokoju i są ze swoimi programami/sloganami/wypowiedziami dosłownie wszędzie?

Aleksandar Vučić, bezdyskusyjny zwycięzca niedawnych wyborów prezydenckich w Serbii, zrobił z oskarżeń o „wyskakiwanie z lodówki” swój największy atut.

Wszystkie lodówki Vučicia

Spot z lodówką szybko stał się wiralny na całych Bałkanach.

Scenariusz jest prosty: kiepski aktor Vučić wychodzi z lodówki ze słoikiem ogórków kiszonych i wyjaśnia kobiecie w ciąży, dlaczego wszędzie go pełno. „Przepraszam. Ale ważne jest dla mnie, żeby dotrzeć do każdego obywatela Serbii. Wiele jeszcze musimy zrobić, potrzebujemy więcej dróg, torów kolejowych, fabryk. Kiedy każdy w Serbii będzie miał takie możliwości jak wy, nie będziecie mnie tyle oglądać. A staramy się, żeby to było jak najszybciej”, mówi.

To nie pierwszy raz, kiedy Vučić z krytyki robi dobry PR. Parę lat temu wykorzystał on w swoim spocie autentyczne skandowanie kibiców „Vučiciu, pedale”.

Spot z lodówką rozprzestrzenił się w mediach tradycyjnych i społecznościowych z prędkością światła i bez wątpienia przyciągnął uwagę wyborców.

Vučić poszedł więc krok dalej: w emisji wieńczącej kampanię na reżimowej telewizji Pink pojawił się w studiu wychodząc z prawdziwej lodówki. Nie zabrakło też słoika z ogórkami.

Ukoronowaniem kampanii był z kolei tort w kształcie Vučicia wychodzącego z lodówki, skonsumowany w siedzibie partii prezydenta dla uczczenia zwycięstwa 3 kwietnia.

Foto: EPA-EFE

Kto jest autorem?

Kto uważnie śledzi kampanie wyborcze, z łatwością rozpozna w spocie z lodówką rękopis Izraelczyka Arona Shaviva, który regularnie pomaga Vučiciu, a prowadził też zwycięską kampanię premiera Izraela Benjamina Netanjahu.

Obejrzyjcie spot z Netanjahu jako nianią i przekonajcie się sami.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: