Wehikuł czasu: Crisis management według Gomułki

Marketing polityczny nie jest domeną naszych czasów. Przywódcy PRL-u też mieli swoje tricki – niektóre zadziwiająco przypominają te współczesne


Głośny film „Gierek” przypomniał nam ostatnio sylwetkę pierwszego sekretarza – trzeba jednak przyznać, że Edward Gierek, jak każdy narcystyczny lider, lubił przypominać o sobie sam. Jeszcze w 1990 roku udzielił on Januszowi Rolickiemu wywiadu-rzeki, w którym opowiedział swoją wersję historii PRL „Gierek, przerwana dekada” to głównie samochwalstwo, ale też kilka interesujących spostrzeżeń o padzie Władysława Gomułki i dojściu do władzy właśnie Gierka.

Dla tych, którzy nie słuchali uważnie na lekcjach historii najnowszej: Gomułka musiał ustąpić z miejsca I sekretarza KC PZPR w 1970 roku w skutek tzw. wydarzeń grudniowych na Wybrzeżu. Strajk gdańskich stoczniowców wywołany odgórnymi podwyżkami cen został wtedy brutalnie stłumiony przez milicję. W Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Elblągu zginęło 45 osób.

Działania władz należało w jakiś sposób uzasadnić, dlatego 15 grudnia odbyło się posiedzenie KC, którego głównym tematem była komunikacja kryzysowa w obliczu masakry. Protokołem z posiedzenia, wraz z wytycznymi dla mediów, podzielił się właśnie Gierek we wspomnianej już książce.

Oto on:

„Obecni tow. tow.: Gomułka, Cyrankiewicz, Jaszczuk, Strzelecki, Starewicz, Trepczyński.

Tow. Gomułka poinformował, że milicja i wojsko w Gdańsku dostały polecenie użycia broni we własnej obronie. Sytuacja jest poważna, już we wczorajszych starciach było około 90 milicjantów rannych.

Przygotowuje się zarządzenie o stanie wyjątkowym w Gdańsku i o godzinie milicyjnej. Obecnie zawiadamia się ludność przez głośniki uliczne, że milicja ma prawo użycia broni…

Tow. Gomułka polecił napisać szybko tekst ulotki i przemówienia, które powinno być wygłoszone przez TV w Gdańsku. Należy użyć m.in. następujących argumentów:

  • Przedstawić wyrządzone dotychczas szkody materialne wskutek zniszczeń. Odbudowa tych zniszczeń będzie musiała się odbyć kosztem budownictwa mieszkaniowego w Gdańsku.
  • Podać liczbę zabitych i rannych milicjantów. Uzasadnić w związku z tym użycie broni.
  • Podobne awanturnicze kroki godzą w interesy państwa. Są to poczynania nielegalne, antypaństwowe.
  • Wszelkie problemy można dyskutować na zebraniach partyjnych, zw. zawodowych itd.
  • Zostanie powołana komisja, która obliczy koszty połowu ryb, aby unaocznić, że podwyżka cen ryb była uzasadniona.
  • Przedstawić, jak rosły płace w stoczniach od 1965 r. i wykazać, że są to jedne z najwyższych płac w przemyśle maszynowym.
  • Wykazać wzrost siły nabywczej tych płac w zestawieniu z cenami.”

Obrona własna, komisje i manipulowanie statystykami w telewizji publicznej – wygląda wam znajomo?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: