Za mundurem wyborcy sznurem, czyli jak sytuacja na Ukrainie wpłynęła na dress code polityków

U trudnych czasach Ukraińcy potrzebują superbohaterów. Któż lepiej nadaje się do tej roli od mistrza boksu – w dodatku palącego się do walki


Chociaż nie spędził nawet minuty na froncie, na wszystkich oficjalnych uroczystościach Stalin występował w mundurze. Sowiecki dyktator dobrze wiedział, że nic nie homogenizuje narodu lepiej od zagrożenia (w tym przypadku amerykańskiego), a sprawy bytowe czy ideowe najszybciej bledną w obliczu wspólnego wroga.

Biografowie Stalina zwracają też uwagę na kompleksy wodza – dla nas niech jego przykład będzie przypomnieniem, że mundur jest w polityce ważnym rekwizytem.

Który po wielu latach złej sławy wrócił niedawno do łask.

Gotowi do walki

Do podręczników marketingu politycznego wejdzie pewnie burmistrz Kijowa, były bokser Witalij Kliczko, który jeszcze na przełomie roku dołączył do sił rezerwowych ukraińskiej armii przygotowującej się do odparcia rosyjskiej inwazji.

Podczas treningu na podkijowskim poligonie Kliczko wystąpił w pełnym rynsztunku bojowym: był mundur, była też broń. I świetne zdjęcia na Instagram, które potem obiegły cały świat (niekiedy tworząc mylne wrażenie, że burmistrz udał się na front).

Foto: Instagram

1 stycznia w wywiadzie dla The Telegraph Kliczko wzbogacił zdjęcia komentarzem, który wywołał burzę w rosyjskich mediach: „Wielu z nas służyło w wojsku i te umiejętności muszą zostać przywrócone. Takie szkolenie jest niezbędne dla urzędników średniego i wysokiego szczebla w kraju, który jest w stanie wojny od prawie ośmiu lat”.

Rozmawiając z telewizją Channel 4 poszedł krok dalej. „Jako były żołnierz jestem gotów bronić swojego kraju, bronić niepodległości i integralności terytorialnej Ukrainy. Czy będę walczył w wojnie z Rosją? Tak, oczywiście. Będę walczył na linii frontu”, oświadczył, a rosyjskie stacje telewizyjne znów zrobiły mu darmową reklamę, traktując te słowa jak groźbę.

Na początku lutego Kliczko i jego brat Wladimir pojawili się w centrum rekrutacyjnym Ukraińskiej Obrony Terytorialnej w Kijowie.

Foto: Twitter

„Jeśli agresorzy przybędą do naszego kraju, nie mamy innego wyboru, musimy bronić naszego miasta, naszego kraju, naszej przyszłości jako demokratycznego państwa europejskiego”, powiedział Wladimir zapisując się do UTO jako ochotnik.

Turyści na froncie

Co ciekawe, w trakcie swoich „aktywności bojowych” Kliczko nie opuszczał Kijowa.

W przeciwieństwie do np. ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zelenskiego, który nieraz już odwiedzał okopy w rejonie Doniecka i Ługańska. Dlaczego nigdy nie wywołał tym takiego entuzjazmu jak Kliczko ćwiczący strzelanie na obrzeżach stolicy?

No, popatrzcie tylko na niego…

Zelensky w okopach to turysta. Bojówki, kamizelka kuloodporna i hełm. Zamiast broni dziesiątki żołnierzy pilnujących, żeby włos mu z głowy nie spadł. I klasyczne prezydenckie oświadczenia, w których dziękuje wojsku za zaangażowanie.

Foto: president.gov.ua

Sam Zelensky angażuje się raczej w zaciszu własnego gabinetu, ewentualnie na światowych salonach. Ubrany jak na nudnego urzędnika przystało – w świeżo wyprasowany garnitur i buty na wysoki połysk.

U Rosjan zamiast wściekłości takie obrazki wywołują raczej podśmiech.

Warto zwrócić uwagę, że na identyczną wycieczkę do rejonów przygranicznych (a może nawet ryzykowniejszą, bo zbiegła się z grupowaniem rosyjskiego wojska przy granicy) wybrała się niedawno szefowa niemieckiego MSZ, Annalena Baerbock.

Foto: Twitter

W podobnym stylu na linię rozgraniczenia udają się też dziennikarze.

I mimo, że znajdują się w strefie walk – w przeciwieństwie do superbohatera z Kijowa – zawsze sprawiają wrażenie łatwych i bezradnych celów.

One thought on “Za mundurem wyborcy sznurem, czyli jak sytuacja na Ukrainie wpłynęła na dress code polityków

  1. Droga autorko
    Militarny wygląd Kliczki wynika w sporej mierze z tego że jest on (w momencie robienia fotografii) żołnierzem biorącym udział w ćwiczeniach. „Cywilny” wygląd Zelenskiego i Baerbock wynika wprost z zapisów prawa międzynarodowego i konwencji genewskiej. Chodzi o to aby nie można ich było pomylić z żołnierzami. To jest celowe działanie w strefie konfliktu a nie PR-owy błąd.

    Iną sprawą jest sam mundur. Kliczko mając 2 metry i odpowiednią muskulaturę po prostu w dobrze w nim wyglada. Drobnej budowy Zelenski w polowym mundurze tylko potęgował by efekt „turysty”. Ma szereg dobrych zdjęć z lata w koszuli i kamizelce które message „prezydent na linii frontu” komunikują aż za dobrze. Ja tu widzę wizerunkowy „wschód” w postaci Kliczki i „zachód” jaki reprezentuje Zelenski. Poza krajami wschodu politycy w mundurach to jednak rzadkość nawet ci którzy mają prawo ten mundur nosić (patrz Colin Powell jako sekretarz stanu).

    Aha i Stalin w Armii był wojnę tez widział (chociaż głównie z… Polską). A co do kabaretowego użycia munduru polecam zdjęcia z rodziny królewskiej z UK gdzie księżniczki paradują w mundurach galowych jednostek w których nigdy nie służyły.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: