Podsumowanie, vol. 2: Słowniczek Dworczyka

W naszym podsumowaniu 2021 roku w marketingu politycznym tzw. „maili Dworczyka” zabrakło z jednego tylko powodu: fragmenty odnoszące się do PR-u rządu są zbyt ciekawe na krótką wzmiankę. Dziś poświęcimy im oddzielny artykuł


Rzekome maile szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka, publikowane od początku czerwca zeszłego roku na kanale na Telegramie, potem też na stronie internetowej „Poufna rozmowa”, to takie nasze polskie „House of Cards”: dla wielu gorszące, chociaż w sumie dość standardowe intrygi dworskie i drobne medialne manipulacje. Z maili dowiedzieliśmy się, między innymi, że rząd nie stroni od decyzji „pod publiczkę”, a infrastruktury nie buduje dla obywateli, ale pod kątem potrzeb kandydatów PiS. Poznaliśmy premiera mocno zaangażowanego w sprawy własnej promocji i „kuchnię” komunikacji kryzysowej.

Generalnie, z punktu widzenia zasad marketingu politycznego, trudno postawić uczestnikom korespondencji jakiekolwiek większe zarzuty. Nie kłamią, nie oszukują, nie brakuje im logicznych i poprawnych argumentów.

Czy trafi się jakiś naciągany spin? Czasami, ale nie tak często jak przywykliśmy myśleć.

Przyjrzałam się komunikacji rządu dość dokładnie i przygotowałam na jej podstawie mały słowniczek pojęć będących niejako kwintesencją rządowego PR-u. Nie będę ich jednak ilustrować standardowymi definicjami, a wybranymi pomysłami premiera Morawieckiego i jego ekipy.

 • Przekaz

Jacek Kurzępa: „Wrażliwość społeczna PiSu! Zachowaj się jak należy – chwalimy lekarzy i pracowników ochrony zdrowia, za obywatelską i zawodową na najwyższych walorach postawę, teraz jest nasz czas OBYWATELI zachowania się jak należy! Polska potrzebuje spokoju i przewidywalności sprawowania władzy, tylko My jako Obywatele możemy jej to zapewnić!”

Maciej Wyszoczarski o strajku w PLL LOT: „Na pytanie o odwołanie prezesa. To jest polityczny postulat. Nie ma podstaw. Każda rodzina ma czasem kłótnie, ale z tego powodu nie dochodzi do rozwodu.”

 • Akcja medialna

Michał Dworczyk: „Tu poza interwencją PMM musi być ostra akcja medialna, że DPS (domy pomocy społecznej) prowadzą samorządy i prywatne fundacje – i to oni dali ciała a nie rząd! My tego nie możemy mówić, ale może jakieś media i dociekliwi dziennikarze zabiorą się za to.”

Piotr Agatowski o koplani Turów: „Dostałem taką informację jak poniżej. Znowu Niemcy. Może PAD powinien tam podjechać jak będzie w okolicy i zapowiedzieć wsparcie. Jak uważacie. Tym bardziej, że tam posłowie lewicy i psl są za nami. Nawet poseł Robert Obaz z Wiosny Biedronia wsparł starania polskiego rządu o utrzymanie koncesji. Uczynił to też poseł Stanisław Żuk z Kukiz 15-PSL, który osobiście apelował do Ursuli  von der Leyen.”

 • Ocieplacz

Mariusz Chłopik: „Odnośnie ocieplacza to mam taki pomysł. Na marszu N rok temu w obecności PMM doszło do zaręczyn. Dwa dni temu zaczął do mnie wydzwaniać ten chłopak, że chcieliby osobiście wręczyć PMM zaproszenie na ślub… Pomysł: W dniu orędzia wchodzącemu do Sejmu PMM ta sympatyczna para wręcza zaproszenia. On im gratuluje, uśmiechy, etc. – fajne fotki i ogrywka – wszystko trwa 45 sek. Następnie w czasie expose, mówiąc o polityce prorodzinnej stojąc na mównicy pokazuje zaproszenie odnosząc się do wsparcia młodych polskich rodzin.”

Foto: Twitter

Łukasz Schreiber wśród pomysłów na wygranie wyborów samorządowych w Kujawsko-Pomorskim (ogłoszenie S4 drogą kluczową dla całego województwa, przeprawa mostowa w okolicach Solca Kujawskiego, przekazanie 1 mln na szkołę u Paterku, 4 mln na halę w Jeziorach Wielkich) też proponuje jeden ocieplacz: „Mecz w tenisa stołowego przy młodzieżowej publiczności z udziałem premiera.”

 • Warianty

Piotr Muller: „W związku ze skierowaniem przez prezydenta wniosku do TK ws. oświadczeń majątkowych media będą pytać o oświadczenie żony. Dwa warianty do wyboru:

 1. Złożysz oświadczenie pomimo skierowania wniosku do TK – czyli zanim ustawa zostanie opublikowana w dzienniku ustaw. W tym wariancie narażamy się na pojedyncze grillowanie, bo to będzie jedyne oświadczenie.
 2. Czekasz na decyzję TK w tym zakresie i opublikujesz w momencie wejścia w życie ustawy po decyzji TK. W tym wariancie znowu odżyją zarzuty o chęć ukrywania majątku.”

Michał Dworczyk: „Kochani, jesteśmy zawaleni stosem pytań poselskich i dziennikarskich nt. list osób towarzyszących PMM w lotach. To decyzja polityczna. Mamy następujące rozwiązania:

1. Możemy to dać

2. Odroczyć – (przetwarzanie informacji, etc.) i dać po wyborach

3. Nie dać opierając się na naciąganej ekspertyzie prawnej – RODO, etc.

4. Może ktoś ma inny pomysł?”

 • Koncentracja

Norbert Maliszewski: „W komunikacji ważna jest koncentracja na tym, aby pokazać to, że:

 1. Jest plan działań (100 dni solidarności), który ma zredukować niepewność
 2. Warto stosować się do restrykcji, chociaż one są trudne dla wielu, to jednak są skuteczne
 3. Wykonaj test gdy masz objawy, miałeś kontakt, gdyż wtedy dostaniesz pomoc

Ta komunikacja skoncentrowana na kontroli i sprawczości będzie także ważna podczas przekonywania do szczepień. Jeszcze raz przepraszam za niejasności – chodziło mi o większą koncentrację na sprawczości państwa, skuteczności działań, mniej zaś lęku – tego jest zbyt dużo.”

 • Uwagi semantyczne

Mateusz Morawiecki: „Tylko pamiętajcie proszę o tej drobnej w sumie uwadze semantycznej, aby tu i ówdzie nazwać to „Pakietem Onkologicznym” lub/oraz „Tarczą onkologiczną”.

 • Efekt komunikacyjny

Mateusz Morawiecki: „Ja chciałbym bardziej klarownie móc obwieścić światu urbi et orbi, że podnosimy wynagrodzenia dla lekarzy, ratowników etc. Jak to zrobić? Efekt komunikacyjny jest dla mnie POSTAWOWY. POMYŚLCIE PLS.”

 • Narracja

Mateusz Morawiecki: „Nasunął mi się pewien pomysł do wykorzystania w kampanii PAD. Po tym nagraniu w ramach akcji #hot16challenge2 PAD jest krytykowany trochę za dziwny tekst, ale przede wszystkim za to, że włącza się w akcję zbiórki na służbę zdrowia zamiast systemowo rozwiązać problem. To oczywiście hipokryzja (nikt nie był krytykowany za włączanie się w WOŚP, wręcz przeciwnie) – ale ta narracja dominuje. Cały czas odbija się nam ta zbitka „2 miliardy na TVP zamiast na onkologię”. Ale zjawisko istnieje i roznosi się w Internecie także wśród normalsów – to potencjalnie bardzo dla nas niebezpieczne.

Tymczasem projekt ustawy o funduszu medycznym jest już w Sejmie. Ta ustawa była zapowiadana już co najmniej dwa razy – ale nie zaszkodziłoby zrobić to po raz trzeci – w trochę innej formie. Broń Boże nie chodzi o to żeby znowu rapować. Wręcz przeciwnie, to jest niebezpieczne i łatwo się poślizgnąć…

ALE gdyby Prezydent (albo samodzielnie, albo wspólnie z Tobą – bo Ciebie do tego jakby nie było nominował…) nie urządzał kolejnej schematycznej konferencji prasowej, tylko wrzucił na Youtube / Insta / TikTok krótkie video, w którym np. pojawiłby się w zaaranżowanym studiu nagrań i powiedział na luzie coś mniej więcej takiego – spokojnie, nie zamierzam po raz kolejny rapować, ale chciałem powiedzieć, że przenosimy akcję o nazwie #hotL6challenge2 na nowy level: #hot16challenge3 – bo dajemy na onkologię nie dwa miliardy a trzy miliardy – i to będzie załatwione jeszcze przed wyborami.

To proste hasło „3 miliardy” jest nieobecne w naszej narracji (może poza TVP, ale tam słabo) – a takie liczbowe hasło byłoby dużo lepsze niż hasło „Fundusz Medyczny” w odbijaniu ataków: 2 miliardy na TVP? Proszę bardzo, PAD daje trzy.”

Norbert Maliszewski: „Ze swojej strony sugeruję pospiech z 3 powodów: 1) to powinna być kampania budująca naszą wiarygodność, rozliczająca z jesiennych obietnic, przed właściwą kampanią PADudy; 2) narzucamy narracje w trudnych tematach, gdy opozycja zagubiona (a w kolejnych tygodniach zajmujemy się tematami dla nas bezpiecznymi; szczepionka przed kampanią PAD); 3) musimy być w ofensywie, a temat reformy sądownictwa może nas do niej zepchnąć; to my definiujemy korzystne dla nas pola, generujemy tematy dla mediów.”

 • Symbol

Norbert Maliszewski: „Nie wracałem do podejścia powiatowego, szanując decyzję Pana Premiera. Proszę jednak wybaczyć, ale te kwestie nastrojów stają się coraz bardziej istotne. Tym bardziej, że ocena rządu i PADudy zależy od postrzeganej skuteczności walki z epidemią. Moim zdaniem potrzebny jest symbol poradzenia sobie z pandemią. Takim byłoby zniesienie obowiązku noszenia maseczki na otwartym powietrzu (czeski pomysł), w tych powiatach gdzie w ostatnim tygodniu było mniej niż 50 przypadków na 100 tys. mieszkańców (niemiecki pomysł). Większość Polaków odczułaby, że epidemia ich w dużej mierze nie dotyczy, że sobie poradziliśmy, byłaby bardziej odporna na te przekazy o złej sytuacji w Polsce. Co więcej, zachęcałbym do pilnego ogłoszenia tego faktu (wczoraj na RZZK przedstawiciel MZ sugerował, że te złe wyniki z kopalń będą jeszcze podawane do końca miesiąca), gdyż musimy przejść do ofensywy po problemach związanych z tematami maseczek z fałszywymi certyfikatami i Trójki.”

 • Konflikt

Andrzej Kisielewicz: „Nie wiem jakie są uwarunkowania wewnętrzne, ale patrząc z zewnątrz:

1) Podczas wyborów prezydenckich musi się wyłonić jakieś pole konfliktu (samoczynnie, albo dlatego, że bez konfliktu szanse co najmniej jednego z kandydatów będą mniejsze)

2) Najwygodniejszym (z możliwych) polem konfliktu dla PiS (obecnego Prezydenta) jest konflikt o sądy (tu jest największe poparcie wyborców dla PiS).

3) Dlatego PiS nie powinien unikać tego właśnie konfliktu, a nawet go podsycać, żeby być tym, który dyktuje warunki gry. Trzeba samemu podyktować tematykę konfliktu zanim zrobi to przeciwnik.

4) W mediach należy przypominać, że kasta sędziowska uczestnicząc w pisaniu Konstytucji zapewniła sobie największe przywileje (praktyczny brak kontroli, brak rozliczeń, i wielkie apanaże, gwarantowane emerytury niespotykane w innych sferach budżetowych).”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: