Ulubione narzędzia dyktatorów: Contrasting

Coroczna konferencja prasowa Władimira Putina to jedno z najbardziej oczekiwanych podsumowań roku. Przyglądamy się ulubionemu chwytowi marketingowemu prezydenta Rosji, wszechobecnemu też w Polsce


Jednym z najbardziej oczekiwanych podsumowań roku jest z pewnością coroczna konferencja prasowa prezydenta Rosji Władimira Putina. Media dokładnie przeanalizowały już jego komentarze na temat sytuacji na Ukrainie i praw LGBT, ja przytoczę kilka wypowiedzi ilustrujących jedno z ulubionych narzędzi marketingu politycznego czasów kryzysu: contrasting.

O co chodzi?

W dużym uproszczeniu, kiedy masz jakiś problem, szukasz kogoś, u kogo ten sam problem występuje z większym nasileniem i przytaczasz jego case jako przykład. W wersji dla zaawansowanych, szukasz kogoś, kto ma ten sam problem, może nawet mniejszy, ale wyolbrzymiasz go, żeby wydawało się, że jest dużo większy od twojego. Twierdzisz ponadto, że właśnie ty radzisz sobie z jego rozwiązywaniem dużo lepiej.

Jak to wygląda w praktyce prześledzimy na przykładzie wypowiedzi Putina.

  • Kryzys gospodarczy

„Nasza gospodarka, w obliczu wyzwań związanych z zakażeniem koronawirusem i wymuszonymi ograniczeniami okazała się bardziej zmobilizowana i gotowa na takie wstrząsy niż wiele innych rozwiniętych gospodarek na świecie. Nasza gospodarka skurczyła się o trzy procenty, czyli znacznie mniej niż wiele wiodących gospodarek świata, a odbudowujemy się znacznie szybciej niż inne kraje.”

Wszystko jasne: problem jest, ale mniejszy niż we wszystkich innych państwach.

  • Inflacja

„Wiele czołowych gospodarek świata złagodziło politykę makroekonomiczną i znacząco zwiększyło intensywność pracy maszyn drukarskich. To doprowadziło do dość dużej inflacji w wiodących gospodarkach. We wszystkich wiodących krajach rosną deficyty budżetowe. W Stanach – trochę więcej, w strefie euro – trochę mniej, ale też znacząco i nietypowo dla nich. Na przykład, jeśli weźmiemy wiodącą gospodarkę na świecie – Stany Zjednoczone, oni mają już inflację na poziomie 6,1-6,2 procent, a planowali dwa procenty, czyli trzy razy przekroczyli ten plan. My też mamy dużą liczbę – osiem procent, nasz plan wynosił cztery, czyli inflacja jest dwa razy większa niż oczekiwaliśmy, a u nich jest trzy razy większa.”

Tak, gdzieś w swoich wypowiedziach Putin wspomniał też o wzroście płac. Przypomina wam to kogoś?

Foto: kremlin.ru
  • Szczepienia

„Niestety w naszym kraju, podobnie jak w wielu innych krajach np. w Republice Federalnej Niemiec, w kraju o bardzo rozwiniętej opiece zdrowotnej – choć jest też dużo krytyki pod adresem niemieckiego systemu ochrony zdrowia to wciąż jest to jeden z najefektywniejszych systemów w Europie – poziom szczepień jest niski.”

U nas nie najlepiej, ale w takich Niemczech też jest źle. To już motyw, który Putin mógł podłapać w TVP. Ciekawe w ogóle jak prezydent Rosji przedstawił rezultaty walki z COVID-em. Putin mówi o immunitecie stada na poziomie 59%, w tej grupie mają być też ozdrowieńcy i osoby, które miały styczność z wirusem, a nawet o tym nie wiedzą. Upiększanie danych było niezbędne, biorąc pod uwagę jak niechętni szczepionkom są Rosjanie.

  • Agenci zagraniczni

Jeden ciekawy spin zastosował Putin w odpowiedzi na pytanie dziennikarza BBC o Nawalnego i listę agentów zagranicznych.

„Jeszcze raz przypomnę, że to prawo nie zostało wymyślone przez nas, ale w Wielkiej Brytanii, w państwie, które wszyscy uważają się za świętego. Ustawa, została uchwalona w latach trzydziestych. Ale nie ma znaczenia, że ​​została przyjęta w latach 30., ważne jest, że obowiązuje teraz. Istnieje około 0,034 organizacji uznanych za agentów zagranicznych. Możesz to sobie wyobrazić? My też mamy 0,034 takich organizacji, ten sam wolumen. A jaka jest różnica? To, że tam, jeśli nie zamkniesz organizacji, grozi ci kara do pięciu lat więzienia. Nawet jeśli zaprzestałeś tej działalności i zamknąłeś organizację, nie zwalnia cię to z odpowiedzialności karnej. My nie mamy nic takiego. Nie zabraniamy pracy tych organizacji, chcemy jedynie, aby organizacje zaangażowane w wewnętrzną działalność polityczną w Rosji jasno i wyraźnie określiły źródła finansowania swojej działalności. To wszystko, mogą dalej pracować. Nasze prawo jest znacznie bardziej liberalne.”

  • Cyberbulling

„Ten problem jest omawiany w prawie wszystkich krajach. Dyskutuje się o tym zarówno w mediach, jak i w organach władzy. Kwestia ta jest dyskutowana w Kongresie USA, są tam wzywani przedstawiciele tych globalnych sieci, globalnych platform. Niestety, dla nich biznes jest na pierwszym miejscu i pieniądze za wszelką cenę. Oczywiście jest to ogromny problem dla całego świata i dla nas też. Stąd wymagania dotyczące tzw. „lądowania” tych platform. Chcemy, aby tutaj otworzyły swoje biura, aby były zgodne z ustawodawstwem krajowym.”

I znów: problem jest, w Rosji tak jak wszędzie, ale Rosja będzie sobie z nim umiała poradzić.

  • Demografia

I wreszcie: „W końcu ten sam problem związany z demografią występuje we wszystkich krajach postindustrialnych. Spójrz na Europę: wszędzie jest tak samo.”

Tu Putin deklaruje, że problem ujemnego przyrostu naturalnego jest jego „oczkiem w głowie” i że nie spocznie póki go nie rozwiąże. Jak? Konkretów oczywiście nie ma.

One thought on “Ulubione narzędzia dyktatorów: Contrasting

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: